Muzyki ułatwiającej koncentrację słucham od dobrych kilku lat i stała się ona niedłącznym elementem mojej rutyny związanej z pracą. Gdy zakładam słuchawki czuję się tak, jakbym wchodziła do mojego biura. Przełączam się na produktywność. Gdy włączam muzykę mój umysł wie, że teraz czas na to, by się skoncentrować.
Dzięki takim ścieżkom dźwiękowym mogę również odciąć się od otoczenia, od myśli związanych z czymś innym niż to, czym aktualnie się zajmuję. Nie przeszkadza mi chałas z ulicy, czy zbyt głośne rozmowy w kawiarnii. Łatwiej mi ukierunkować myśli, skoncentrować się na jednym temacie, odprężyć się.
Najbardziej lubię ścieżki dźwiękowe, które wprowadzają mnie w stan relaksacji. Dzięki nim nie czuję, że dokądś się spieszę, że chciałabym, aby praca była już za mną. To odprężenie sprawia, że jest mi całkiem przyjemnie, nawet w momentach, kiedy w ogóle nie mam ochoty siedzieć za biurkiem.
Często jest również tak, że wydarzenia w ciągu dnia pochłaniają mnie na tyle, że nie mogę o nich przestać myśleć. Robię jedną rzecz, ale moje myśli odpływają w kierunku tematów nie związanych z pracą. Jestem przekonana, że korzystanie z takich podkładów muzycznych niejednokrotnie uratowało mój dzień pracy.
Muzyka ułatwiająca koncentrację to właśnie takie ścieżki dźwiękowe jak ta, którą umieściłam na początku tego artykułu, czy ta, jaka znajduję się poniżej. Dla mnie rozwiązanie idealne i sprawdzone. Wyszukuję je na YouTube wpisując do wyszukiwarki po prostu „focus music”, “relaxation music”, “healing music”.
Binaural beats (po polsku często nazywane dudnieniami binauralnymi) są czymś nieco innym. To muzyka stworzona specjalnie w taki sposób, by dźwięki płynące z lewego kanału zsynchronizowane z dźwiękami płynącymi z prawego kanału wywoływały wrażenie bitu. Zwykle brzmi nieco dziwnie i nie zawsze przyjemnie, ale ponoć ma większą skuteczność.
Dźwięki binauralne można zaprojektować w dowolny sposób w zależności od ich zastosowania, takiego jak np.:
• Zwiększanie siły woli,
• Poprawa nastroju i pamięci,
• Ograniczanie niepokoju,
• Zwalczanie bólu,
• Obniżanie ciśnienia tętniczego,
• Poprawa jakości snu,
• Wyższy poziom kreatywności, odprężenia i szczęścia.
Binaural beats i „focus music” wprowadzają nas w stan, w którym możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji przez długi czas, co pozwala pracować wydajniej bez rozpraszania się i szybciej zakończyć pracę. Często również ze znacznie lepszym, pod względem jakości, efektem.
1 Comment
[…] Binaural beats Marinara i binaural beats tworzą moją wirtualną strefę pracy. Gdy Marinara odlicza czas, a w słuchawkach płyną dźwięki ułatwiające relaksację i koncentrację, przełączam się na pełną produktywność. […]